ZEGAR KWIATOWY POD PKIN
AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

ZEGAR KWIATOWY POD PKIN

ZEGAR KWIATOWY POD PKIN

ZEGAR KWIATOWY POD PKIN

Nowy, kwiatowy zegar ponownie rozkwitł przed Pałacem Kultury i Nauki.

Na trawniku od strony Alej Jerozolimskich powstał wyjątkowy czasomierz: pachnący, kolorowy i punktualny.

Unikatowy zegar kwiatowy, który pochodzi z lat pięćdziesiątych XX w.  powraca przed Pałac Kultury na miesiące letnie. Zarząd PKiN tradycyjnie dba o akcentowanie na jego tarczy ważnych wydarzeń i obiektów. W poprzednich latach kwiatowa kompozycja dedykowana była m. in. szczytowi NATO, prezydencji Polski w Unii Europejskiej i Jubileuszowi 60-lecia PKiN. W tym roku tarcza zegara przedstawia Pałac na tle połączonej flagi Warszawy i Unii Europejskiej.

Znajdujący się w samym centrum Warszawy zegar  kwiatowy  wita turystów przybyłych do stolicy latem i jesienią.

Do przygotowania tegorocznego zegara wykorzystano  ponad 6.000 sadzonek pelargonii i żeniszka i aksamitki. Cyferblat zegara ma średnicę 8,6 m, a jego wskazówki długość 4 m i 3 m.

Wieloletnim zwyczajem jest obsadzanie zegara przez pracowników Pałacu Kultury i Nauki, którzy aktywnie włączają się w jego wykonanie i dbają o odpowiedni układ kwiatów.

Mechanizm zegara kwiatowego przed PKiN jest  typowy dla mechanicznych zegarów wieżowych – ratuszowych i pochodzi z lat pięćdziesiątych XX wieku. W 2011 r. został odrestaurowany przez Zarząd PKiN z inicjatywy pracowników Pałacu. Nachylenie tarczy zapewnia roślinom  optymalne warunki wzrostu. Dodatkowo zamontowano oświetlenie, zapewniając dobrą widoczność zegara także w nocy.

  

Zobacz również

WARSAW MINERAL EXPO
WARSAW MINERAL EXPO Warsaw Mineral Expo już 2 i 3 marca 2024 w PKIN...