Wystawa pamiątek Pałacu Kultury i Nauki
AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

Wystawa pamiątek Pałacu Kultury i Nauki

Wystawa pamiątek Pałacu Kultury i Nauki

Wystawa pamiątek Pałacu Kultury i Nauki

Jubileusz 60 lecia Pałacu Kultury jest okazją do zaprezentowania oryginalnych pamiątek Pałacu Kultury, pochodzących z początku jego istnienia, które zostały zachowane przez pracowników Pałacu na tzw. „pamiątkę”, jak również zabezpieczonych na wniosek konserwatora zabytków.DSC_4929m

Zgromadzone  eksponaty to miedzy innymi pojedyncze zestawy foteli z Sali Kongresowej, jak również fragmenty wyposażenia zaplecza akustycznego Sali. Będzie można zobaczyć także aparaty telefoniczne z bakelitu i głośnik z radiowęzła PKiN (1955 r. – 1965 r.)

Wśród pamiątek są także fragmenty wyposażenia pierwszych dźwigów pałacowych: zegar Działu Urządzeń Dźwigowych (1955 r.), tablice sterownicze z wind (1955 r.-1975 r.), strzałka przystankowa zewnętrzna  i próg z windy wycieczkowej na 30 piętro.

Osobną gablotę stanowią zaproszenia dla Józefa Sigalina na otwarcie PKiN oraz uroczystą akademię do Sali Kongresowej z 1955.

Ciekawostką wystawy będą makiety Pałacu Kultury i Nauki z 1955r oraz Sali Kongresowej. Ta ostatnia została wykonana na potrzeby remontu w latach 70, trwającego 3 miesiące, prezentująca wysiędnik dźwigowy z koszem do malowania sali.

Techniczną perełką wystawy będzie model agregatu wentylacyjnego opracowanego w latach 50 tych w Ministerstwie Zdrowia i Higieny Publicznej ZSRR, wykonany przez jednego z pracowników Zarządu PKiN, w ramach pracy dyplomowej.

Wśród eksponatów nie zabraknie także mównicy z Sali Warszawskiej pochodzacej z lat 70, statuetki Lwa Rudniewa – naczelnego architekta PKiN, oryginalnej odznaki budowniczych Pałacu Kultury i Nauki  im. Józefa Stalina czy nożyczek, którymi dokonano uroczystego przecięcia wstęgi podczas otwarcia Pałacu 22 lipca 1955.

Wystawa jest bezpłatna i potrwa do końca lipca 2015.

[gallery_bank type=”images” format=”filmstrip” title=”true” desc=”false” img_in_row=”6″ animation_effect=”bounce” image_width=”600″ album_title=”true” album_id=”28″]

Zobacz również

GŁOSUJ NA WARSZAWĘ
GŁOSUJ NA WARSZAWĘ https://glosujnawarszawe.pl/ codziennie do 10 lutego 2023!...
XIII WARSZAWSKIE TARGI MIESZKANIOWE DOM 2023
XIII WARSZAWSKIE TARGI MIESZKANIOWE DOM 2023 21, 22 stycznia 2023 w godzinach 10:00-17:00...
WYSTAWA GŁÓWNA NARODOWEGO MUZEUM TECHNIKI
WYSTAWA GŁÓWNA NARODOWEGO MUZEUM TECHNIKI Wielkie otwarcie w weekend: 17-18 grudnia w godzinach 9:00 – 19:00....