WYSTAWA GŁÓWNA NARODOWEGO MUZEUM TECHNIKI
AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

WYSTAWA GŁÓWNA NARODOWEGO MUZEUM TECHNIKI

WYSTAWA GŁÓWNA NARODOWEGO MUZEUM TECHNIKI

WYSTAWA GŁÓWNA NARODOWEGO MUZEUM TECHNIKI

Wszystkich zwiedzających zapraszamy do Muzeum na wielkie otwarcie w weekend: 17-18 grudnia 2022 w godzinach 9:00 – 19:00.

Dla pierwszych zwiedzających przygotowaliśmy niespodzianki. Podczas weekendu wstęp na wystawy będzie bezpłatny, a na zwiedzających będą czekali kuratorzy, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące nowo powstałych wystaw w NMT.

W przeszłości leży klucz do przyszłości - to najważniejszy, budujący naszą narodową dumę i tożsamość, przekaz wystawy głównej Narodowego Muzeum Techniki zatytułowanej Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe. Po wstępnym przedstawieniu, w układzie chronologicznym - od czasów prehistorycznych, przez średniowiecze i oświecenie, aż do czasów najnowszych -  długiej historii rozwoju techniki, szczegółowo ukazuje ona najistotniejsze osiągnięcia inżynieryjne i naukowe Polaków pomiędzy XVII a XX wiekiem. Uzupełnieniem głównej osi wystawy jest ekspozycja poświęcona językowi techniki, bez którego niemożliwy byłby dialog między pokoleniami inżynierów oraz różnymi dziedzinami techniki, a na który składają się matematyka, ewolucja budowy narzędzi, rozwój rysunku technicznego czy wszechstronność metrologii. Wystawa zajmująca ponad tysiąc metrów kwadratowych zbudowana została w bogatej, narracyjnej scenografii, która porządkuje przedstawiane zagadnienia, pobudza wyobraźnię i przenosi zwiedzających w świat techniki przemawiającej czytelnym, zrozumiałym dla wszystkich językiem wiedzy oraz  pozytywnych emocji.

Wystawa jest skierowana do odbiorców w każdym wieku, ale mam nadzieję, że największą grupę naszych gości będzie stanowiła młodzież. Chcielibyśmy, aby młodzi ludzie opuszczając Muzeum wychodzili pełni dumy z osiągnięć swoich przodków, i wiedzą, że wiele polskich wynalazków i osiągnięć naukowych miało charakter globalny. Wierzę, że zapoznanie się z ekspozycją będzie miało jeszcze jeden wymiar, mianowicie wpłynie pozytywnie na wzrost zainteresowania naukami ścisłymi i kierunkami oferowanymi przez szkoły i uczelnie techniczne.   - Mirosław Zientarzewski, Dyrektor Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie

 

Dwuczęściowa wystawa stała Źródła energii cywilizacji – historia paliw kopalnych i Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego to ekspozycja prezentująca proces wydobycia i przetwarzania surowców, takich jak ropa naftowa, węgiel kamienny czy gaz ziemny. Część pierwsza wystawy skupia się na historii źródeł energii oraz zaprezentowaniu technik ich wydobycia. Część druga ekspozycji to ukłon w kierunku wielkiego wynalazcy jakim był Ignacy Łukasiewicz, nawiązująca do dwusetnej rocznicy jego urodzin. Problematyka poruszana w ramach tego projektu wystawienniczego wzajemnie się przenika. Nie da się opowiedzieć historii paliw kopalnych bez opowieści o Ignacym Łukasiewiczu. Z jednej trony mamy opowieść o  człowieku o niepodważalnych zasługach w dziedzinie górnictwa naftowego - do metod poszukiwania, przez metody wydobywania i w końcu przetwarzania surowca, a z drugiej strony olbrzymi zakres tematyczny dotykający powstawania wysokoenergetycznych surowców,  stanowiących trzon światowej  energetyki. Opowieść, którą przedstawiamy zaczyna się w bardzo odległym czasie, około 13,8 miliarda lat temu, a kończy się w epoce rzeczywistych i bolesnych problemów energetycznych. Epoce, w której nadzieję daje wykorzystanie zjawisk, które miały tak odległy początek. Człowiek od zawsze korzystał z dobrodziejstw natury,  obserwował swoje otoczenie i przyrodę, by oprzeć na tym swoje działania i zacząć ją naśladować. Tu należy szukać źródła naszego rozwoju, postępu i nauki.

Wystawa poświęcona historii paliw kopalnych to ekspozycja kontekstowa, która istniała w Muzeum „od zawsze” ze słynnym korytarzem górniczym, który przenosił zwiedzających do wnętrza kopalni węgla kamiennego. To wystawa poświęcona również najważniejszej postaci w polskiej historii przetwórstwa ropy naftowej – Ignacemu Łukasiewiczowi. Treść wystawy porusza również tematykę przyszłości energetyki, którą moim zdaniem obok OZE będzie ujarzmienie energii gwiazd na potrzeby człowieka. - Mirosław Zientarzewski, Dyrektor Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

Zobacz również

LODOWISKO PRZED PKiN
LODOWISKO PRZED PKiN Lodowisko czynne codziennie od 10:00 do 21:00...
Targ Świąteczny w Pałacu Kultury i Nauki
Targ Świąteczny w Pałacu Kultury i Nauki Już 2 i 3 grudnia w Warszawie odbędą się Targ Świąteczny, Targi Biżuterii i Dodatków oraz Festiwal Pierogów Świata!...
Sala Kongresowa – podpisanie umowy na modernizację
Sala Kongresowa – podpisanie umowy na modernizację Trzy lata potrwa modernizacja Sali Kongresowej. Dziś m.st. Warszawa podpisało umowę z wykonawcą, który przeprowadzi remont słynnego, zabytkowego obiektu. ...