WHY?
AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

WHY?

WHY?

WHY?

Historie ukraińskich zwierząt ukryte w obrazach

„WHY?” – to tytuł wystawy, którą od 4 października do 4 listopada 2022 można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki. Ekspozycja przedstawia poruszające historie zwierząt, które ucierpiały w wyniku wojny toczącej się w Ukrainie.

4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. I to właśnie zwierzęta są bohaterami wystawy, którą można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od ul. Marszałkowskiej). Na tle wycinków gazet z różnych krajów namalowane zostały różne zwierzęta – ofiary cierpienia spowodowanego wojną w Ukrainie. Kody QR umieszczone na kolorowych ramach obrazów przekierowują na stronę z poruszającymi historiami bohaterów wystawy. Autorem prac jest ukraiński artysta Igor Pavlyuk, brat dyrektora Rivne ZOO.

Nieopisane okrucieństwa w Ukrainie dotknęły wszystkich. Rosyjscy agresorzy zamienili życie milionów Ukraińców i niezliczonych zwierząt - zarówno domowych, jaki i dzikich - w katastrofę. Zwierzęta giną pod ostrzałem w ogrodach zoologicznych, w zbombardowanych farmach lub zostają spalone żywcem w swoich stajniach. To wiemy od naocznych świadków.  A kto wie, ile z nich umiera z głodu i pragnienia, gdy są pozostawione same sobie w lasach i na obrzeżach miast? Albo ile staje się pożywieniem dla dzikich ludzi w wojskowych rosyjskich mundurach? – mówi Igor Pavlyuk.

Ekspozycja będzie dostępna do 4 listopada, a następnie ruszy w dalszą podróż, m.in. do Czech, Słowacji, Niemiec oraz Austrii. Można oglądać ją codziennie, w holu głównym i holu windowym w godzinach 7:00-20:00. Wstęp jest bezpłatny.

Pomoc dla ukraińskich zwierząt nadal potrzebna

Warszawskie ZOO i Fundacja PANDA stale wspierają ukraińskie ogrody zoologiczne od wybuchu wojny w Ukrainie.

– Do tej pory wysłaliśmy do Ukrainy 6 wielkogabarytowych transportów z darami od polskich i europejskich ogrodów zoologicznych. Łączna wartość przekazanej pomocy wyniosła 288 909,45 ZŁ oraz 117 901,70 EUR. Tiry z darami docierały do Rivne ZOO, a stamtąd były dystrybuowane do innych zoo w Ukrainie.

W transportach znalazły się także produkty zakupione dzięki funduszom ze zbiórki prowadzonej przez Fundację PANDA Warszawskiego ZOO – mówi dyrektor Warszawskiego ZOO dr Andrzej G. Kruszewicz.

Warszawskie ZOO z Fundacją PANDA zebrało poprzez zbiórkę internetową prawie 190 tys. zł na ratowanie zwierząt w Ukrainie, jednak pomoc jest cały czas potrzebna. Dlatego zbiórka została wznowiona.

Zobacz również

WARSAW MINERAL EXPO
WARSAW MINERAL EXPO Warsaw Mineral Expo już 2 i 3 marca 2024 w PKIN...