RADNE WARSZAWSKIE
AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

RADNE WARSZAWSKIE

RADNE WARSZAWSKIE

RADNE WARSZAWSKIE

100-lecie kobiet  w Radzie Miejskiej

Kim były pierwsze warszawskie radne?  Zachowało się tylko jedno  ich wspólne zdjęcie, a i to w niepełnym składzie. O większości z nich możemy napisać zaledwie  kilka zdań. Czasem jedno. Nie ocalały  ich fotografie,  poza  zdjęciami zamieszczonymi w pamiątkowym albumie wydanym z okazji dziesięciolecia Rady m.st. Warszawy.

Warszawskie radne  były ważnymi uczestniczkami życia publicznego II Rzeczpospolitej. Organizowały życie miasta, nie tylko poprzez sprawowany urząd: pracowały w organizacjach społecznych, filantropijnych i politycznych.  Liczył się ich głos i czyn: brały udział  w obronie  Warszawy w 1920  roku (w Radzie Obrony Stolicy), w międzynarodowych zjazdach dotyczących budowy  państwa, demokracji,  zapewnienia pokoju  na świecie. Stawały  w obronie  dzieci, robotników, bezrobotnych, bezdomnych, walczyły o sprawy  socjalne i oświatowe. Większość z nich była orędowniczkami równouprawnienia i wywodziła  się z ruchów  na rzecz  emancypacji kobiet. Odgrywały znaczące role w rządowych i samorządowych instytucjach. Pisały, wydawały i redagowały gazety, książki i odezwy. Reprezentowały różne  środowiska: od radykalnych, lewicowych  organizacji po skrajnie prawicowe projekty. Socjalistki, bundówki  i endeczki działały razem.

Wystawa czynna od 8 marca do 4 kwietnia 2019 r.

Plac Defilad 1, Warszawa

Wstęp wolny

Zobacz również

KONKURS
KONKURS Zapraszamy do udziału w pisemnym konkursie ofert na najem powierzchni z przeznaczeniem na prowadzenie kawiarni kulturalnej XXX kondygnacji PKiN w Warszawie....
Dzień Sportu Akademickiego
Dzień Sportu Akademickiego 20 września 2022 przed Pałacem Kultury i Nauki...
ART FACTOR
ART FACTOR The Pop Legacy in Post-War Italian Art...