KWITNĄCY ZEGAR W CENTRUM WARSZAWY Z OKAZJI SZCZYTU NATO
AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

KWITNĄCY ZEGAR W CENTRUM WARSZAWY Z OKAZJI SZCZYTU NATO

KWITNĄCY ZEGAR W CENTRUM WARSZAWY Z OKAZJI SZCZYTU NATO

KWITNĄCY ZEGAR W CENTRUM WARSZAWY Z OKAZJI SZCZYTU NATO

Nowy, kwiatowy zegar rozkwitł pod Pałacem Kultury i Nauki. Na trawniku od strony Alej Jerozolimskich powstał wyjątkowy czasomierz: pachnący, kolorowy i punktualny. Zarząd Pałacu Kultury i Nauki uświetnił w ten sposób tegoroczny zjazd przywódców państw członkowskich NATO, który odbędzie się w dniach 8-9 lipca w Warszawie.

DSC_0258

 

Unikatowy zegar kwiatowy pochodzi z lat pięćdziesiątych XX w.  Zarząd PKiN tradycyjnie dba o akcentowanie na jego tarczy ważnych  wydarzeń . W poprzednich latach kwiatowa kompozycja dedykowana była m. in. prezydencji Polski w Unii Europejskiej i Jubileuszowi 60-lecia PKiN. W tym roku tarcza zegara przedstawia połączone flagi Polski i NATO. Znajdujący się w samym centrum Warszawy zegar  kwiatowy będzie witał uczestników z całego świata, przybyłych do stolicy na #WarsawNATOSummit2016.

DSC_0245

Do przygotowania tegorocznego zegara wykorzystano  ponad 7.000 sadzonek begonii i żeniszków. Cyferblat zegara ma średnicę 8,6 m, a jego wskazówki długość 4 m i 3 m. Wieloletnim zwyczajem jest obsadzanie zegara przez pracowników Pałacu Kultury i Nauki, którzy aktywnie włączają się w jego wykonanie i dbają o odpowiedni układ kwiatów.

DSC_0207

 

Mechanizm zegara kwiatowego przed PKiN jest  typowy dla mechanicznych zegarów wieżowych ? ratuszowych i pochodzi z lat pięćdziesiątych XX wieku. W 2011 r. został odrestaurowany przez Zarząd PKiN z inicjatywy pracowników Pałacu. Nachylenie tarczy zapewnia roślinom  optymalne warunki wzrostu. Dodatkowo zamontowano oświetlenie, zapewniając dobrą widoczność zegara także w nocy.

DSC_0268

Zobacz również

KONKURS
KONKURS Zapraszamy do udziału w pisemnym konkursie ofert na najem powierzchni z przeznaczeniem na prowadzenie kawiarni kulturalnej XXX kondygnacji PKiN w Warszawie....
Dzień Sportu Akademickiego
Dzień Sportu Akademickiego 20 września 2022 przed Pałacem Kultury i Nauki...
ART FACTOR
ART FACTOR The Pop Legacy in Post-War Italian Art...