KIM SĄ GOSPODARZE PLACU DEFILAD? DYSKUSJA PUBLICZNA
AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

KIM SĄ GOSPODARZE PLACU DEFILAD? DYSKUSJA PUBLICZNA

KIM SĄ GOSPODARZE PLACU DEFILAD? DYSKUSJA PUBLICZNA

KIM SĄ GOSPODARZE PLACU DEFILAD? DYSKUSJA PUBLICZNA

Czy plac Defilad stanie się pierwszym w Polsce placem publicznym zarządzanym przez międzysektorową koalicję gospodarzy?

Przedstawiamy Państwu Lokalnych Gospodarzy placu Defilad: przedstawicieli instytucji publicznych, których drzwi wychodzić będą na przyszły plac Centralny. Wszyscy chcemy dobrego placu, ale czy możliwe jest stworzenie go wspólnie? Czy realne jest współzarządzanie miejską przestrzenią? Kto powinien o niej decydować i brać za nią odpowiedzialność? Kto będzie zarządzał przyszłym placem?

Moment jest przełomowy. Stołeczny Zarząd Rozwoju Miasta kończy przebudowę sieci infrastruktury i szykuje się do budowy parkingu podziemnego. Muzeum Sztuki Nowoczesnej otrzymało długo wyczekiwane pozwolenie na budowę i zapowiada otwarcie gmachu już za trzy lata. Równolegle, Komisja przy Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego obraduje nad wyborem ostatecznej koncepcji zagospodarowania placu Centralnego, a STUDIO teatrgaleria zapowiada realizację kolejnej edycji letniego programu wydarzeń kulturalnych. Na spotkaniu skonfrontujemy wszystkie działania i wspólnie zastanowimy się, jaka formuła trwałej współpracy na rzecz placu byłaby najkorzystniejsza z punktu widzenia planowanych przekształceń przestrzenno-funkcjonalnych oraz oczekiwań warszawiaków.

Okazją do dyskusji będzie publikacja książki „Kto odzyska plac Defilad?” pod redakcją Tomasza Fudali. Zapraszamy!

data

4 kwietnia 2018

godzina

18:00-20:00

miejsce

barStudio, Pałac Kultury i Nauki

uczestnicy
dyskusji

  • Sebastian Wierzbicki, członek zarządu Zarządu PKiN sp. z o.o.
  • Mariusz Biadun, zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy
  • Aldona Machnowska-Góra, zastępca dyrektora STUDIO teatrgalerii
  • Kaja Stępkowska, Kierowniczka Działu Komunikacji TR Warszawa
  • Marcel Andino-Velez, zastępca dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

prowadzący

  • Bogna Świątkowska, Fundacja Bęc Zmiana
  • Artur Jerzy Filip, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

użyta grafika

Diagram projektu Lokalnych Gospodarzy Placu (materiał z wystawy Warszawa w Budowie 9, Copyright: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Autorzy: Karolina Filip, Artur Jerzy Filip)

kontakt

Artur Jerzy Filip, artur.filip@artmuseum.pl, +48 507 13 50 80

 

Spotkaniu towarzyszyć będzie zapowiedź 10., jubileuszowej edycji festiwalu Warszawa w Budowie. W tym roku organizatorzy podejmą zagadnienie migracji, przepływu osób i idei pomiędzy Warszawą i Kijowem, czy szerzej – Europą Wschodnią. Do współtworzenia festiwalu zaproszona została grupa kuratorów i kuratorek z Centrum Badań nad Kulturą Wizualną w Kijowie (Visual Culture Research Center), którzy od dziesięciu lat podejmują się refleksji nad miastem przy pomocy działań artystycznych, wystaw czy programu dyskursywnego, czego najlepszym przykładem mogą być kolejne odsłony Kijów Biennale. Tegoroczna edycja Warszawy w Budowie ma stworzyć okazję do współdziałania ponad granicami sąsiadujących państw oraz wspólnej refleksji nad migracjami i ich wpływem na miasto.

Zobacz również

WARSAW MINERAL EXPO
WARSAW MINERAL EXPO Warsaw Mineral Expo już 2 i 3 marca 2024 w PKIN...