FESTIWAL BNP PARIBAS DWA BRZEGI
AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

FESTIWAL BNP PARIBAS DWA BRZEGI

FESTIWAL BNP PARIBAS DWA BRZEGI

FESTIWAL BNP PARIBAS DWA BRZEGI

BNP Paribas Dwa Brzegi i M2 Films
już 3-4 września w Kinotece!

Stowarzyszenie Dwa Brzegi oraz firma M2 Films już 3 i 4 września zapraszają do warszawskiej Kinoteki na pokazy specjalne wybranych tytułów z programu tegorocznego Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi. 

 

W programie przedpremierowe pokazy filmów, które w ostatnich miesiącach podbiły międzynarodowe festiwale i zelektryzowały publiczność: znakomite „W gorsecie” („Corsage”) z nagrodzoną w Cannes Vicky Krieps w roli inspirującej, intrygującej, zbuntowanej i ponad wszystkie dworskie przywileje pragnącej wolności cesarzowej Sisi; thriller polityczny „Boy from Heaven” (Nagroda za Najlepszy Scenariusz MFF Cannes 2022) Tarika Saleha, który w związku ze swoją twórczością stał się persona non grata w swoim kraju pochodzenia; wyróżnione Nagrodą Jury w Cannes „The Eight Mountains” w reżyserii Charlotte Vandermeersch i Felixa Van Groeningena („Mój piękny syn”, „W kręgu miłości”) oraz najnowszy film nagrodzonych Oscarami producentów dokumentalnych hitów „Sugar Man” i „Człowiek na linie” – „Diana. The Princess”. Widzowie będą mogli również zobaczyć ponownie na wielkim ekranie dwa tegoroczne kinowe hity – „Najgorszy człowiek na świecie”, nominowany do dwóch Oscarów film Joachima Triera z wielką rolą Renate Reinsve oraz „Duch śniegów”, zapierający dech w piersiach dokument z muzyką Nicka Cave’a i Warrena Ellisa. Widzów wybranych pokazów przywita Grażyna Torbicka, Dyrektor Artystyczna Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi, która zapowie festiwalowe projekcje!

Pokazy specjalne w Kinotece to wyjątkowa okazja, by przedpremierowo zobaczyć jedne z najgorętszych tytułów tegorocznych festiwali, które do polskich kin trafią dopiero w 2023 roku. Zarówno „W gorsecie”, „Boy from Heaven”, jak i „The Eight Mountains” właśnie znalazły się na liście filmów z szansą na nominacje do Europejskich Nagród Filmowych, a w swoich rodzimych krajach są niemal pewnymi kandydatami do Oscara.  

PROGRAM:

sobota 3 września:

15.30 NAJGORSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE

18.00 W GORSECIE / pokaz filmu z wprowadzeniem Grażyny Torbickiej

20.30 DIANA. THE PRINCESS / pokaz filmu z wprowadzeniem Grażyny Torbickiej

niedziela 4 września:

15.30 DUCH ŚNIEGÓW /

17.30 EIGHT MOUNTAINS / pokaz filmu z wprowadzeniem Grażyny Torbickiej

20.30 BOY FROM HEAVEN / pokaz filmu z wprowadzeniem Grażyny Torbickiej

KARNETY ORAZ BILETY JUŻ W SPRZEDAŻY:
WWW.KINOTEKA.PL I W KASACH KINA

 

OPISY FILMÓW:

„W gorsecie”

Cesarzowa Sisi jest jedną z największych wiedeńskich atrakcji turystycznych, jej twarz widnieje na niezliczonych pamiątkach, a klasyczna już trylogia filmowa z Romy Schneider wyświetlana jest w austriackiej telewizji w każde Święta. Jej wizerunek jest jednak zatrzymany w czasie, reżyserka Marie Kreutzer sięga po inny moment życiowy znanej postaci – ukazuje Elizabeth kiedy kończy 40 lat i zaczyna być postrzegana przez pryzmat swojego wieku, nie dokonań czy aspiracji. Sisi pragnie uniknąć wtłoczenia w sztywny gorset oczekiwań, chce równocześnie zabezpieczyć swoje dziedzictwo.

„The Eight Mountains”

Para reżyserów – para również w życiu – podejmuje opowieść o wielkich życiowych sprawach, miłości, przyjaźni, relacji z naturą i powrocie do korzeni i wyraża je drobnymi, nieomal niezauważalnymi gestami. Scenariusz oparty na włoskiej powieści Paolo Cognettiego pod tym samym tytułem. Opowieść o przyjaźni dwóch chłopców, opartej na wzajemnym szacunku, która trwa kiedy dorastają. Pietro jest typem niezaspokojonego poszukiwacza, wędrowca, zawsze ciekawskiego. Bruno to człowiek, który nieustannie wspina się na swoją jedną wielką górę, skoncentrowany na celu, szczery, uparty.

„Boy from Heaven”

Bardzo gęsty polityczny thriller, w którym religia i władza są nierozerwalnie związane. Akcja rozgrywa się za murami kairskiego meczetu i uniwersytetu Al-Azhar, raju dla świata islamu sunnickiego i jego absolutnego centrum władzy. Bezwzględna walka o schedę po wielkim imamie rozpoczyna się natychmiast po jego nagłej śmierci na oczach studentów, pierwszego dnia po wakacjach. W oko cyklonu wpada młody Adam, który przybywa do Al-Azhar z małej rybackiej wioski. Następcę wielkiego imama wybiera Najwyższa Rada Uczonych – ciało podobne do konklawe, jednak strefy wpływów rozciągają się daleko poza tysiącletnie mury Al.-Azhar.

„Diana. The Princess”

„Królowa ludzkich serc” – taki model funkcjonowania wybrała Diana Spencer, pierwsza żona Karola, księcia Walii. I tak nadal jest postrzegana, jej sposób funkcjonowania w przestrzeni publicznej, komunikacji, bycie blisko ludzi, szczególnie tych, którzy cierpią, stanowi nie tylko punkt odniesienia dla księżniczek z rodzin królewskich, ale też trwale zmienił postrzeganie liderów przez społeczeństwo. Historia Diany, opowiedziana przez Eda Perkinsa jest wciągająca, często przerażająca i często poruszająca. Perkins sięgnął tylko po archiwalne materiały, aby skupić się na tym, jak media i opinia publiczna postrzegają „Królową Ludu”, oceniają i kochają.

„Najgorszy człowiek na świecie”

Julia mieszka w Oslo, za chwilę skończy trzydzieści lat. Bardziej wie, czego nie chce, niż czego pragnie. Żyje w lęku przed tkwieniem w miejscu, podczas gdy wszystko wokół się zmienia. To też jest obawa przed dokonaniem złego wyboru – czy to emocjonalnego, czy też kierunku kształcenia (dziś chirurgia, jutro psychologia). Julia wiąże się ze starszym od siebie rysownikiem, poukładanym, spełniającym się artystycznie i zawodowo Akselem. Spotyka przypadkiem młodego, nieco szalonego i pewnego siebie Eivinda, z którym spędza noc, co wcale nie porządkuje jej egzystencjalnego chaosu.

„Duch śniegów”

Spotkanie obrazu ze słowem – jak odbieramy wszechogarniające piękno przyrody i jak możemy przełożyć je na opowieść wizualną albo tekst? Bohaterowie filmu, Vincent Munier – francuski fotograf przyrody i Sylvain Tesson – francuski pisarz i podróżnik wyruszają na wyprawę do Tybetu. W bezkresnej przestrzeni, królestwie dzikich zwierząt chcą spotkać najbardziej tajemniczego i nieuchwytnego drapieżnika – panterę śnieżną. Hipnotyzująca muzyka Warrena Ellisa i Nicka Cave’a dopełnia niezwykłego spotkania z naturą, dokładnie taką jaka jest, bez udziału człowieka.

Zobacz również

GŁOSUJ NA WARSZAWĘ
GŁOSUJ NA WARSZAWĘ https://glosujnawarszawe.pl/ codziennie do 10 lutego 2023!...
XIII WARSZAWSKIE TARGI MIESZKANIOWE DOM 2023
XIII WARSZAWSKIE TARGI MIESZKANIOWE DOM 2023 21, 22 stycznia 2023 w godzinach 10:00-17:00...
WYSTAWA GŁÓWNA NARODOWEGO MUZEUM TECHNIKI
WYSTAWA GŁÓWNA NARODOWEGO MUZEUM TECHNIKI Wielkie otwarcie w weekend: 17-18 grudnia w godzinach 9:00 – 19:00....