DOTKNIJ WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI W PAŁACU KULTURY I NAUKI
AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

DOTKNIJ WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI W PAŁACU KULTURY I NAUKI

DOTKNIJ WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI W PAŁACU KULTURY I NAUKI

DOTKNIJ WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI W PAŁACU KULTURY I NAUKI

Przebój technologiczny ostatnich tygodni ? trójwymiarowy świat Virtual Reality każdy może przetestować teraz w Pałacu Kultury i Nauki. Dodatkową atrakcją jest wyjątkowa, stworzona specjalnie dla PKiN aplikacja ?Horyzont Historii?.

CV1_HMD_FamilyII16Feb19

Aplikacje przenoszące użytkowników w wirtualna rzeczywistość, dzięki technologii HTC VIVE zdobywają w ostatnim czasie entuzjastyczne recenzje w Polsce i za granicą. Zarówno dziennikarze, jak i zwykli użytkownicy, którzy mieli możliwość wypróbowania już tej nowości zachwycają się jej realizmem i możliwościami.

 

Zarząd Pałacu Kultury i Nauki poszedł jeszcze krok dalej i wraz z firmą Immersion przygotował aplikację ?Horyzont Historii?, która jest prawdziwym wehikułem czasu. Po założeniu specjalnych gogli, słuchawek i uzbrojeniu się w dwa kontrolery użytkownik przenosi się o blisko 1000 lat wstecz, do osady Bródno. Z poziomu wirtualnego Tarasu Widokowego na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki oglądać możemy jak rozwija się i rośnie stolica Polski na przestrzeni dziejów. Nasza podróż kończy się dopiero w 1944 roku, gdy pod naszymi stopami widzimy wierny obraz ruin zniszczonej Warszawy.

 

Realistyczne, otaczające użytkownika obrazy 3D, do których oglądania dzięki okularom HTC VIVE wystarczy jedynie poruszać głową to jednak nie wszystko. Multimedialne stanowiska w PKiN są w pełni wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, dzięki czemu wszystkie gesty w świecie rzeczywistym znajdują odzwierciedlenie w aplikacji! Oznacza to, że możemy naprawdę ?chodzić? po wirtualnym tarasie, ruchami głowy rozglądać się w górę, w dół i na boki, a dwa specjalne kontrolery w dłoniach umożliwiają chwytanie, przesuwanie i rzucanie wirtualnymi przedmiotami. W grze kontrolery zamieniają się bowiem w trójwymiarową szablę, miecz, lub pistolet maszynowy etc., które w aplikacji możemy oglądać z każdej strony.

 

Odpowiednio rozstawiony zestaw kamer analizuje przestrzeń w której użytkownik się porusza. Znajdują się one w przeciwległych rogach pomieszczenia i stale rejestrują pozycję gracza, a właściwie trzymanych w dłoniach kontrolerów i założonych gogli. Te są tak wygodne i ergonomiczne, że po ich założeniu zanurzamy się w wirtualnym świecie i zapominamy o otaczającej nas rzeczywistości. System doskonale wyświetla obraz 360 stopni, przy czym gogle zapewniają pole widzenia sięgające 110°. Równocześnie pod komfortowymi goglami spokojnie mieszczą się zwykłe okulary. Wyświetlany obraz płynnie zmienia się przy każdym ruchu głowy, a zestaw czujników zapewnia precyzyjne rozglądanie się i celowanie w mini-grach. Gogle podpinane są do komputera za pośrednictwem kilku kabli i małej stacji dokującej przez porty HDMI i USB. Aby w pełni korzystać z możliwości tego sprzętu potrzebne jest aż kilkanaście metrów kwadratowych wolnej przestrzeni, które stanowiska w Pałacu zapewniają.

 

Ważnym elementem, który użytkownik dostaje do rąk są dwa kontrolery HTC VIVE o charakterystycznym kształcie. Bardzo dobrze leżą one w dłoniach, a ich przyciski są sensownie rozłożone i działają płynnie.

 

Rok 2016 został już okrzyknięty ?Rokiem Wirtualnej Rzeczywistości? ? w ?Horyzoncie Historii? odwiedzamy XI, XIV, XVI i XX wiek. Sprzęt HTC VIVE jest światową nowością, która wymaga naprawdę mocnego komputera. Na uruchomionych w Pałacu Kultury kompletnych multimedialnych stanowiskach teraz każdy ma możliwość zakosztowania tej technologii i równocześnie poznawania prawdziwej historii stolicy Polski. Równocześnie atrakcje i ciekawostki zamieszczone w aplikacji zrobią wrażenie na każdym, a dzięki zaimplementowaniu w ?Horyzont Historii? mini-gier rozrywka jest doprawdy przednia.

FB

Zobacz również

Mniej betonu, więcej zieleni - konkurs na modernizację parku Świętokrzyskiego
Mniej betonu, więcej zieleni – konkurs na modernizację parku Świętokrzyskiego Warszawa ogłosiła konkurs na modernizację narożnika Parku Świętokrzyskiego...
UEFA Super Cup - Prezentacja pucharu
UEFA Super Cup – Prezentacja pucharu Od 6 do 9 sierpnia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie...
Nocna panorama Warszawy z Tarasu Widokowego Pałacu Kultury i Nauki do końca wakacji!
Nocna panorama Warszawy z Tarasu Widokowego Pałacu Kultury i Nauki do końca wakacji! Do końca wakacji wydłużamy godziny otwarcia Tarasu Widokowego...