DEMONTAŻ NEONÓW KINOTEKI
AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

DEMONTAŻ NEONÓW KINOTEKI

DEMONTAŻ NEONÓW KINOTEKI

DEMONTAŻ NEONÓW KINOTEKI

Niebawem na PKiN rozbłyśnie nowy neon Kinoteki.

Dziś w godzinach porannych rozpoczął się demontaż neonów Kinoteki. W pierwszej kolejności usunięty został napis głównego szyldu, który trafi do Muzeum Neonów.  Jutro zdemontowana zostanie koperta, zaś w kolejnych dniach pozostałe mniejsze neony boczne.

Pałac Kultury od 9 lat jest zabytkiem. Objęcie go ochroną konserwatorską służy zachowaniu,  a także przywracaniu oryginalnego charakteru Pałacu i ładu estetycznego jego przestrzeni. Konsekwentnie wspieramy te działania, dlatego wystąpiliśmy do Biura Stołecznego Konserwatora z prośbą o wydanie zaleceń dotyczących warunków zmiany dotychczasowego neonu Kinoteki na nowy.

Historia neonów Pałacu Kultury sięga lat 50. Pierwszy zawisł 21 listopada 1958 r. na portyku wejścia do Muzeum Techniki od strony Al. Jerozolimskich. Podobne szyldy świetlne zamieszczano w kolejnych latach nad Teatrem Domu Wojska Polskiego ( obecnie Teatr Dramatyczny), Teatrem Lalka, Pałacem Młodzieży, Salą Kongresową.

W roku 2001 w Pałacu  otwarto nowe  kino Kinoteka  w miejscu dawnego domu towarowego BAS oraz kin Przyjaźń, Młoda Gwardia i Wiedza. Wówczas zamontowano także neony multiplexu, jednak ich estetyka odbiegała od pozostałych reklam świetlnych na PKiN.

Dlatego Zarząd Pałacu Kultury i Nauki  w trosce o PKiN i jego otoczenie realizując  zapisy miejscowego planu zagospodarowania w rejonie PKiN, postanowił uporządkować przestrzeń Pałacu, wspierając przy tym działania władz miasta w oczyszczaniu Warszawy z reklam.

Nowy szyld Kinoteki  na Pałacu Kultury ma zawisnąć już w sierpniu. Będzie podobny do obecnych historycznych neonów na PKiN. Aktulanie trwają prace nad projektem i konsultacje z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Zobacz również

ART FACTOR
ART FACTOR The Pop Legacy in Post-War Italian Art...
KONKURS
KONKURS Zapraszamy do udziału w pisemnym konkursie ofert na najem powierzchni z przeznaczeniem na prowadzenie kawiarni kulturalnej XXX kondygnacji PKiN w Warszawie....
Dzień Sportu Akademickiego
Dzień Sportu Akademickiego 20 września 2022 przed Pałacem Kultury i Nauki...