8 zdjęć w 8 godzin – ruszyły zapisy Warszawskiego Maratonu Fotograficznego
AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

8 zdjęć w 8 godzin – ruszyły zapisy Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

8 zdjęć w 8 godzin – ruszyły zapisy Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

8 zdjęć w 8 godzin – ruszyły zapisy Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

Fotograficzne wyzwanie dla amatorów, pasjonatów i profesjonalistów odbędzie się 16 września 2023 w Warszawie już po raz czwarty. Organizatorem fotomaratonu są kawiarnie Green Caffè Nero. Patronem honorowym wydarzenia jest Prezydent m. st. Warszawy.
Na starcie maratonu staną uczestnicy, których zadaniem będzie wykonanie ośmiu zdjęć w ciągu ośmiu godzin. Zdjęcia muszą ilustrować osiem nieznanych wcześniej fotografom tematów, a dodatkowa trudność to brak możliwości edycji zdjęć po ich wykonaniu. Fotografowie podejmujący to wyzwanie mogą zapisać się przez stronę www.warszawskimaratonfotograficzny.pl. Na zwycięzców czeka 11 ciekawych nagród, a wszyscy uczestnicy mogą wziąć udział w finałowej gali, która odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki.

Idea fotomaratonu jest znana na całym świecie – podobne imprezy odbywają się m.in. w Berlinie, Sztokholmie, Mediolanie, ale także w bardziej odległych zakątkach globu: w Szanghaju, Sri Lance czy Filipinach. Pierwszy maraton fotograficzny w Polsce został zainicjowany przez kawiarnie Green Caffè Nero i co roku przyciąga dziesiątki zapalonych fotografów. Od zeszłej edycji zdjęcia można również zrobić telefonem, więc nie jest to impreza zarezerwowana wyłącznie dla profesjonalistów z bogatym doświadczeniem i drogim sprzętem. Co ciekawe, wśród zwycięzców są także zupełni nowicjusze.
- W Green Caffè Nero od lat angażujemy się w wiele inicjatyw kulturalnych, staramy się aktywnie tworzyć tkankę miejską, a Warszawski Maraton Fotograficzny jest naszym sztandarowym projektem miastotwórczym. W poprzedniej edycji wzięło udział ponad 400 uczestników, liczymy, że w tym roku pobijemy ubiegłoroczny rekord. Co roku otrzymujemy mnóstwo pozytywnych komentarzy od uczestników, który przeżywają wielkie emocje i dają z siebie 100% kreatywności tworząc serię 8 zdjęć. – mówi Ewelina Karpińska, szefowa marki i marketingu w Green Caffè Nero.
Zawodnicy biorący udział w imprezie na początku otrzymują pierwsze 4 tematy, a po 3 godzinach mogą odebrać w środkowym punkcie maratonu kolejne cztery. Zdjęcia muszą być zrobione w kolejności zadanych tematów i powinny tworzyć spójną całość. Chociaż dozwolone są wszystkie pomoce, z których fotograf może skorzystać przed zrobieniem zdjęcia (lampy, statywy, filtry itp.), to po naciśnięciu migawki nie ma możliwości ingerencji w zdjęcie. Wszystkie osiem zdjęć musi powstać przed upływem ośmiu godzin, a cała seria jest zgrywana na mecie maratonu - jej miejsce nie jest znane uczestnikom z wyprzedzeniem.
Wszystkie zdjęcia są sprawdzane przez specjalne oprogramowanie, czy nie zostały poddane jakiejkolwiek obróbce. Jeśli spełniają wymogi, trafiają do jury. Jurorzy wybierają 8 zwycięzców każdej kategorii oraz laureatów 1, 2 i 3 nagrody za serię ośmiu zdjęć. Minimalna wartość każdej nagrody to 1000 złotych. Do wygrania są m.in. nagroda pieniężna, vouchery na sprzęt fotograficzny, bilety do teatru, czy pobyty w hotelu. Jury konkursu składa się z wielu znanych fotografów i ludzi kultury, a wśród nich są m.in.: Marek Grygiel, Filip Siemaszko, Beata Łyżwa-Sokół.
Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie www.warszawskimaratonfotograficzny.pl, tam również można znaleźć zdjęcia z przebiegu poprzednich edycji, prace konkursowe czy reportaż z gali finałowej.

Organizatorem Warszawskiego Maratonu Fotograficznego jest Green Caffè Nero, patronat honorowy wydarzenia objął Prezydent Miasta St. Warszawy oraz Muzeum Warszawy, a partnerami tej edycji jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Zobacz również

LODOWISKO PRZED PKiN
LODOWISKO PRZED PKiN Lodowisko czynne codziennie od 10:00 do 21:00...
Targ Świąteczny w Pałacu Kultury i Nauki
Targ Świąteczny w Pałacu Kultury i Nauki Już 2 i 3 grudnia w Warszawie odbędą się Targ Świąteczny, Targi Biżuterii i Dodatków oraz Festiwal Pierogów Świata!...
Sala Kongresowa – podpisanie umowy na modernizację
Sala Kongresowa – podpisanie umowy na modernizację Trzy lata potrwa modernizacja Sali Kongresowej. Dziś m.st. Warszawa podpisało umowę z wykonawcą, który przeprowadzi remont słynnego, zabytkowego obiektu. ...