PI(E)SUARY PRZED PAŁACEM
AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

PI(E)SUARY PRZED PAŁACEM

PI(E)SUARY PRZED PAŁACEM

Zarząd Pałacu Kultury i Nauki rozpoczął montaż psich toalet wokół PKiN. W trosce o zieleń, elementy małej architektury oraz zdrowie dzieci, dziś stanęły dwa pierwsze z zaplanowanych 12 pi(e)suarów dla czworonogów, aby dać im możliwość załatwiania potrzeb w kulturalny sposób.

Działanie pi(e)suarów

Piesuary to specjalnie zaprojektowane i przygotowane psie toalety, które dzięki swojej konstrukcji i uwalniającym się z wnętrza urządzenia substancjom zapachowym, nie wyczuwalnym dla człowieka, a atrakcyjnym dla psów, przyciągają czworonogi do załatwiania swoich potrzeb.

Piesuary nie wymagają obsługi, a deszcz i wiatr skutecznie usuwają z ich powierzchni zabrudzenia. Specjalna, chroniona patentem konstrukcja piesuaru sprawia, że pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, jak ulewne deszcze, silne wiatry, śnieg, sól sypana na ulice, a nawet przy umyślnym zmywaniu powierzchni zewnętrznej , urządzenie stale emituje przyciągający psy feromon. Psie toalety montuje się na drenowanym podłożu, dzięki czemu nadmiar ściekającego moczu spływa do głębszych warstw ziemi.

Piesuar kontra psia natura

Psy samce mają w swojej naturze silnie rozbudowany instynkt znaczenia terenu. Toteż podczas 30 min. spaceru potrafią do 30 razy oznaczyć swój rewir. Suki natomiast załatwiają swoje potrzeby w jednym miejscu i bardzo sporadycznie znaczą teren. Na ogół wystarczy im bliskie otoczenie pisuaru, stąd celowe jest ustawienie urządzenia w miejscu przestronnym, na podłożu drenowanym. Kilkuletnie obserwacje psich zachowań dowodzą, iż doskonale rozpoznają one piesuary. Nie jest to jednak całkowite rozwiązanie problemu.

Przyjacielu przyprowadź swojego psa do pi(e)suaru. Oszczędź okoliczną zieleń, ściany budynków, ogrodzenia…”

Sukces tej akcji nie zależy wyłącznie od samych psów, lecz przede wszystkich od ich właścicieli, którzy podczas spacerów ze swoimi podopiecznymi powinni dbać, aby psy załatwiały się w miejscach do tego przeznaczonych. Dlatego piesuary będą usytuowane na przestrzeniach łatwo dostępnych i zostaną charakterystycznie oznakowane tabliczkami informacyjnymi z napisem PSIE WC, w sposób ułatwiający szybkie ich znalezienie. Dzięki temu psy nie będą czyniły spustoszenia wśród miejskiej roślinności. Opiekun jest zobowiązany przyprowadzić psa w miejsce pisuaru i dać mu możliwość skorzystania z niego. Należy pamiętać też, że w okolicy piesuarów psy decydują się na załatwianie także poważniejszych potrzeb. Ułatwia to sprzątanie po nich i wiąże się z dodatkową, poza estetyczną, korzyścią dla ludzi, mianowicie zapobieganiem groźnym chorobom dla zdrowia ludzi, zwłaszcza dzieci.

Dbamy o otoczenie

Zarząd Pałacu Kultury i Nauki jest otwarty na zmieniające się potrzeby mieszkańców, dlatego chcąc dbać o otoczenie, wprowadza takie nowatorskie rozwiązania.

Obecnie zostały zmontowanie 2 piesuary od strony Al. Jerozolimskich. Docelowo planowanych jest 12, które zostaną ustawione również na terenie Parku Świętokrzyskiego.

Mamy nadzieję, że inni zarządcy pójdą w nasze ślady i wezmą z nas przykład, jak należy organizować w mieście specjalną przestrzeń dla czworonożnych przyjaciół, bez konieczności dokonywania dużych zmian i inwestycji w organizację funkcjonowania otoczenia.

UWAGA! Wszystkie pieski na naszych zdjęciach ubrane w czerwone chusty mieszkają teraz w schronisku na warszawskim Paluchu i marzą o domu. Zachęcamy do adoptowania ich – są mądre i dobrze ułożone, a z pewnością będę najwierniejsze!

Zobacz również

Rodzina grająca w koszykówkę – kobieta kozłuje piłkę, mężczyzna ją blokuje, a obok biegnie dziecko; w tle dynamiczne czerwono-granatowe pociągnięcia pędzla i zarys warszawskiej panoramy. Napis: Rodzinna Strefa Sportu.
RODZINNA STREFA SPORTU AKTYWNEJ WARSZAWY Już 28 czerwca 2025 rusza Rodzinna Strefa Sportu pod Pałacem Kultury i Nauki...
Kolorowa grafika promująca Wielką Wyprawę Maluchów dla Dzieci. Żółte Fiaty 126p jadą po krętej, czerwonej drodze na niebieskim tle. Napis: 'Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci. Trzecia – najdłuższa dotąd Wyprawa ruszy 1 lipca. Kibicuj! Wspieraj! Wpłacaj!
WIELKA WYPRAWA MALUCHÓW DLA DZIECI 2025 Już 1 lipca 2025 spod Pałacu Kultury i Nauki rusza trzecia, najdłuższa dotąd Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci...
Plakat wydarzenia 'Panorama Miasta – wspólne działania plastyczne', które odbędzie się 28 czerwca w godz. 11:00–19:00 na Placu Centralnym w Warszawie. Na plakacie kolorowa grafika przedstawiająca układankę puzzli z fragmentami sylwetki Pałacu Kultury i Nauki, teksty: 'Razem z artystami, mieszkańcami i zaproszonymi grupami stworzymy Panoramę Miasta – malarską instalację przedstawiającą Warszawę widzianą z różnych perspektyw.' oraz 'Warszawa wspólnie malowana'. Na dole logotypy organizatorów i partnerów, w tym Fundacja Dom Kultury, m.st. Warszawa, STUDIO teatrgaleria, Centrum Wielokulturowe, Polskie Forum Migracyjne, Ramirent i inni.
PANORAMA MIASTA – wspólne działania plastyczne W sobotę 28 czerwca 2025 r., w godzinach 11.00–19.00, na Placu Centralnym w Warszawie odbędzie się otwarte wydarzenie artystyczne...