ŚWIAT WIRTUALNY, HISTORIA PRAWDZIWA
AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

ŚWIAT WIRTUALNY, HISTORIA PRAWDZIWA

ŚWIAT WIRTUALNY, HISTORIA PRAWDZIWA

W Pałacu Kultury i Nauki ruszył prawdziwy wehikuł czasu. Na specjalnych, multimedialnych stanowiskach, dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi ? goglom 3D i kontrolerom HTC VIVE skorzystać można z aplikacji  ?Horyzont Historii? przenoszącej użytkownika o 1000 lat w wstecz.

Dzięki najnowszym technologiom wygenerowana przez komputer Warszawa z XI w., XIV w., XVI w. i 1944 roku stała się tak realistyczna, że łatwo zapomnieć iż mamy do czynienia tylko z wirtualnym światem.

Specjalne gogle 3D i kontrolery reagują na każdy gest użytkownika, umożliwiają rozglądanie się dookoła, a nawet podnoszenie i obracanie wirtualnych przedmiotów.

Testy nowej atrakcji Pałacu spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, a sama aplikacja z entuzjastycznym przyjęciem nie tylko ze strony fanów nowinek technologicznych, ale i miłośników historii.

HTC Vive product 1

Poniżej zamieszczamy krótki wywiad na temat aplikacji ?Horyzont Historii? przygotowanej dla Pałacu Kultury i Nauki.

Czy widział Pan już gotową aplikację? Jakie są Pańskie wrażenia?

Tak, miałem okazję wypróbować ?Horyzont Historii? w jej pełnej wersji. Odwiedziłem 4 różne epoki, podnosiłem historyczne przedmioty i miałem wrażenie, że naprawdę tam jestem. Realizm przedstawionego świata jest tak wierny, że naprawdę można się poczuć jak w wehikule czasu.

Przewodnikiem po aplikacji jest WARS? Skąd ten pomysł?

Nazwa stolicy wywodzi się od wsi Warszowa, która znajdowała się zapewne na terenie dzisiejszego Mariensztatu i należała do rycerza o imieniu Warsz. nasz wybór gospodarza był więc oczywisty.

Jak daleko w przeszłość przenosi nas ?Horyzont Historii??

Na początku przenosimy się w czasie o prawie tysiąc lat wstecz. Przed nami las pełen dębów, olch i wierzb. W XI wieku krzyżowały się w tu drogi z czterech stron świata, i to zadecydowało o sukcesie tego miejsca. Na początku funkcjonowały tutaj trzy punkty osadnicze – Stare Bródno, Służew oraz Milanowo. Tereny te zamieszkiwali Słowianie. Łowili ryby, polowali na dziką zwierzynę, zbierali leśne owoce, orzechy oraz miód. Uprawiali proso, fasolę i rzepę, a także hodowali bydło. Tak wyglądały początki dzisiejszej Warszawy.

Brzmi sielankowo.

Odwiedzany w ?Horyzoncie Historii? gród Bródnowski był schronieniem, w którym ukrywała się ludność osad na wypadek napaści i walk, np. ataków Wikingów. W tamtym czasie w Europie Środkowo-Wschodniej funkcjonował olbrzymi rynek handlu niewolnikami wywożonymi na orientalne dwory w Bagdadzie czy Damaszku.

Na ile wiernie odwzorowany został ten zamierzchły świat?

Dzięki sprzętowi HTC VIVE podnieść i obejrzeć możemy trójwymiarowy miecz, garniec, tarczę i topór z XI w. Słowianie bardzo rzadko używali mieczy, gdyż ich produkcja była skomplikowana i bardzo kosztowna. Niewielu stać było na zakup broni. Natomiast garncarstwo było jednym z pierwszych i najważniejszych rzemiosł Słowian. Wyroby te sprzedawano lokalnie i eksportowano, np. do Skandynawii. Tarcza była to podstawowa broń defensywna Słowian. Posiadali ją wszyscy wojownicy ? konni i piesi, uzbrojeni często w łuk i procę. Podobnie topór bojowy, który był podstawową bronią Słowian. Ich rola nie ograniczała się tylko do walk ? służyły również jako środek płatniczy oraz były obiektem wymiany handlowej.

Następnie przenosimy się w czasie?

. do czternastowiecznej Warszawy, wokół której rozciągały się pola, łąki i ogrody. Wisła dostarczała ryb, umożliwiała transport towarów oraz pracę młynów. Na przedmieściach powstawało wiele karczm, funkcjonowały targi.. Na miejscu jednego z nich, tzw. Rynku Czerskiego, funkcjonującego przed Bramą Krakowską, powstało późniejsze Krakowskie Przedmieście.

Jak duża była wówczas Warszawa?

Warszawa już w XIV wieku robi się zbyt ciasna dla swoich mieszkańców. Przy bramach wjazdowych do miasta rozwijają się przedmieścia. Stara i Nowa Warszawa otoczone były również jurydykami. Były to prywatne enklawy należące do magnaterii i duchowieństwa, niepodlegające prawu miejskiemu.

Co ciekawego można zobaczyć w tych czasach?

Dzięki aplikacji można wziąć do ręki miecz koronacyjny Szczerbiec. Jego nazwa pochodzi od legendy według której Bolesław Chrobry uderzył nim w Złotą Bramę w Kijowie, szczerbiąc go przy tym. Jest to najstarsze zachowane insygnium koronacyjne królów Polski.

Czy w tamtych czasach tylko wojowano?

Skądże! Nowa Warszawa była bardzo ważnym ośrodkiem rzemieślniczym, w odróżnieniu od głównie kupieckiej Starej Warszawy. Najważniejszymi rzemiosłami były garbarstwo, szewstwo, białoskórnictwo, browarnictwo oraz złotnictwo. Warszawa była potęgą na rynku handlu piwem. Animozje między rzemieślniczą Nową Warszawą a kupiecką Starą Warszawą powodowały nieustanne konflikty i procesy sądowe. Prowadziło to czasami do bardzo ostrych starć, a nawet zabójstw.

Czy któryś z zabytków możemy zobaczyć dziś także w prawdziwym świecie?

Kościół św. Katarzyny na Służewie to najstarszy kościół murowany na terenie lewobrzeżnej Warszawy, którego bryła architektoniczna zachowała się od XV wieku oraz najstarsza znana parafia na terenie obecnej stolicy. Została ustanowiona w 1238 roku. Kościół znajduje się na wzniesieniu, na którym być może przed jego zbudowaniem znajdował się ośrodek kultu pogańskiego. Dziś można tam podziwiać 300 letnią lipę i platan. Warto też pamiętać, że od drugiej połowy XVI wieku Warszawa była miejscem odbywania sejmów walnych i elekcyjnych ?pierwszy w 1573 roku w Kamionie na prawym brzegu Wisły, potem na dzisiejszej Woli. W trakcie elekcji do Warszawy przybywały tłumy szlachty wraz ze służbą nawet do 100 000 osób. Przy tej okazji odbywały się w Warszawie i jej okolicach różnego typu zabawy i festyny, urządzano wystawy i pokazy fajerwerków.

A jakie ważne budowle możemy podziwiać już tylko dzięki ?Horyzontowi Historii??

Symbolem XVI wiecznej Warszawy był drewniany most przez Wisłę zbudowany z inicjatywy króla Zygmunta Augusta a po jego śmierci dokończonym przez jego siostrę Annę Jagiellonkę. Wspominano o nim jeszcze długo po jego zniszczeniu w europejskich dziełach encyklopedycznych gdzie był opisywany, jako ewenement na skalę europejską, miał 600 metrów długości. Został zniszczony przez krę i od tego czasu Warszawa nie posiadała stałego mostu aż do 1864 roku. Był popularnym traktem spacerowym mieszkańców Warszawy, choć nocą bardzo często zdarzały się tam napady i rabunki.

A czy w tej podróży przez epoki również kobiety znajdą coś dla siebie?

Oczywiście! Polecam zwrócić uwagę na złoty pierścionek kobiecy znaleziony w trumnie Janusza III, jednego z dwu ostatnich książąt mazowieckich, pochowanego w kościele św. Jana na Starym Mieście. Zapewne został tam włożony przez jego siostrę, księżną Annę. Jego znakomite wykonanie świadczy o niezwykłym kunszcie złotnika. W XV i XVI wieku Warszawa słynęła z wyrobów jubilerskich, a ówczesny cech złotników liczył ponad 20 osób.

Ostatnia wyprawa to widok na morze ruin ? zburzoną Warszawę 1944 roku.

W czasie II wojny światowej w stolicy koncentrował się opór przeciwko okupantom, dlatego zgodnie z rozkazem Hitlera i Himlera wydanym w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego miasto miało zostać zrównane z ziemią. Po upadku powstania Hitlerowcy przystąpili do realizacji tego planu, rabując, podpalając i wysadzając całe kwartały miasta.

Czy możemy poczuć klimat tych strasznych lat?

Dzięki aplikacji możemy wziąć do ręki wierną kopię ?Błyskawicy?. To pistolet maszynowy polskiej konstrukcji, produkowany w Warszawie w okresie okupacji w warunkach konspiracyjnych. Wyróżniała go prostota konstrukcji, niezawodność i możliwość wykorzystania ogólnie dostępnych materiałów. ?Błyskawica? była światowym ewenementem, gdyż nigdzie poza Polską nie skonstruowano i nie podjęto produkcji własnych pistoletów maszynowych. Było to olbrzymie osiągnięcie polskiej myśli technicznej, przewyższające wszystko, co w tej dziedzinie osiągnięto w innych krajach podbitych przez III Rzeszę.

Co jeszcze może zaskoczyć gości Pałacu Kultury?

Kanonierka ?Pionier?  – był to polski, przedwojenny ciężki kuter uzbrojony o nazwie ORP ?Nieuchwytny?. Po chlubnej walce w 1939 r. zatopiony przez załogę. Wydobyty i wyremontowany przez Niemców służył jako kanonierka ?Pionier? na Wiśle. W czasie Powstania Warszawskiego okręt wykorzystywano w walkach przeciwko zgrupowaniom na Starówce i Czerniakowie. Jego użycie znacząco przyczyniło się do klęski desantu mającego pomóc powstańcom.

Dziękuję za rozmowę.

Przywołane najciekawsze fragmenty ?Horyzontu Historii? pokazują, że ta niezwykła aplikacji to nie tylko zabawa. Jest to rzetelnie przygotowany we współpracy z historykami edukacyjny program, bazujący na prawdziwej naukowej wiedzy. Wiernie przedstawia wybrane najciekawsze fragmenty z historii Warszawy i udanie pokazuje, że najnowsza technologia może nie tylko bawić, ale i uczyć. Podczas wyprawy do Pałacu poznać można jeszcze wiele innych ciekawych faktów z historii Warszawy. Zapraszamy!

FB

Zobacz również

SCENA JUTRA
SCENA JUTRA 14-15 kwietnia 2025 rusza konferencja, która zmieni twój sposób myślenia o scenie, widowiskach i technologii....
EXPO Sport&Fitness
EXPO SPORT&FITNESS Już 30 marca 2025 r. pobiegnie jubileuszowy 20. Półmaraton Warszawski, a w PKiN ruszy EXPO Sport&Fitness...
widok na pałac kultury i nauki z drona w nocy
GODZINA DLA ZIEMI 22 marca 2025 Pałac Kultury i Nauki przyłączy się do globalnej akcji "Godzina dla Ziemi"...