Pasieka na dachu Pałacu Kultury i Nauki
Cztery ule i szpaler miododajnych krzewów. Tak w skrócie można opisać pierwszą, miejską pasiekę, która stanęła na dachu Teatru Studio w Pałacu Kultury i Nauki. W przededniu Międzynarodowego Dnia Pszczoły zainaugurowano życie tego nietypowego ogrodu i jego pasiastych mieszkańców.
Pierwsza miejska pasieka, składająca się z czterech uli i szeregu miododajnych krzewów i bylin, powstała na dachu Teatru Studio w Pałacu Kultury i Nauki. W przenośnym, przyulowym ogródku pożyteczne owady mają do dyspozycji sezonowe kwiaty: kocimiętkę, rozchodniki, w kilku, kwitnących kolejno po sobie odmianach oraz pachnące budleje i wrzosy.
Pałac Kultury i Nauki jest zabytkiem dlatego też ustawienie pasieki poprzedziły liczne ustalenia i uzgodnienia z władzami samego obiektu, miasta jak i Stołecznym Konserwatorem Zabytków.
Dzięki miejskiej hodowli pszczół możliwe jest wzmocnienie populacji tego gatunku ? pozwala to hodować je tam gdzie zdecydowanie mniej dotykają je współczesne zagrożenia cywilizacyjne.
Organizatorami pierwszej miejskiej pasieki są: Miejskie Pszczoły, bar Studio, Teatr Studio im. S.I. Witkiewicza, Miasto Stołeczne Warszawa, Pałac Kultury i Nauki, Projekt Plac Defilad, Greenpeace Polska oraz Za Grolsh Kultury.
Partnerem projektu jest ogrodnicza firma Grąbczewscy, która wiosną dostarczyła na Plac Defilad pokaźne i cenione przez pszczoły oraz pszczelarzy lipy warszawskie i platany. Teraz firma zadbała o krzewy i byliny, które stanęły w sąsiedztwie pałacowych uli.