Porusz miasto. Europejski Tydzień Mobilności 2025
Od 16 do 22 września świętujemy Europejski Tydzień Mobilności. Przez te 7 dni możesz dołączyć do miejskiej gry terenowej oraz skorzystać z bezpłatnego serwisu rowerowego. A 22 września spędź z nami Dzień bez Samochodu na Placu Centralnym.
Europejski Tydzień Mobilności to coroczna kampania promująca zrównoważony transport i ekologiczne sposoby przemieszczania się po miastach. Odbywa się we wrześniu i zachęca mieszkańców Europy do roweru, komunikacji miejskiej czy chodzenia pieszo jako głównych form poruszania się po mieście. To okazja, by zwrócić uwagę na wpływ codziennych wyborów transportowych na środowisko, zdrowie i jakość życia w przestrzeni miejskiej.
Porusz miasto i dołącz do miejskiej gry terenowej
Odkryj jak łatwo znaleźć sposób na poruszanie się po Warszawie. Od 16 do 22 września odwiedź 9 punktów na terenie Warszawy, znajdź tam kody QR i rozwiąż zagadki. Na każdym punkcie otrzymasz jedną cyfrę, a zebrane cyfry utworzą numer telefonu. Gdy zdobędziesz numer zadzwoń i poznaj hasło, dzięki któremu odbierzesz nagrodę podczas Dnia bez Samochodu 22 września. Sprawdź regulamin gry
Dzień bez samochodu na Placu Centralnym
Niezależnie czy bierzesz udział w grze terenowej, czy nie, przyjdź lub przyjedź na Plac Centralny 22 września. Startujemy od 14:00. Możesz wygodnie dostać się tam zarówno komunikacją miejską, która tego dnia będzie bezpłatna, jak i rowerem Veturilo, który zaparkujesz przy Placu na tymczasowej stacji, dostępnej 22 września.
Na miejscu czekać będzie strefa Zarządu Dróg Miejskich, gdzie zrobimy nadruk metodą sitodruku na twojej koszulce lub torbie. To właśnie tam odbierzesz też nagrodę za udział w grze terenowej.
O 15:30 rozpocznie się spacer po Placu Centralnym, prowadzony przez Pełnomocnika ds. Nowego Centrum Warszawy Michała Lejka. Podczas spaceru opowie o procesach, które kształtują przemianę centrum – o planowaniu, koordynacji, tymczasowości oraz o tym, w jaki sposób animacja przestrzeni wpływa na codzienne życie mieszkańców i użytkowników miasta.
Równolegle o 15:30 rozpoczną się moderowane rozmowy na temat mobilności. Rowerem, hulajnogą, samochodem, pieszo czy komunikacją miejską? Jak poruszasz się po Warszawie? Porozmawiajmy o tym! Podziel się z innymi swoją perspektywą podczas rozmów. Wnioski z nich staną się bazą do dyskusji ekspertów z jednostek m.st. Warszawy, które podsumuje Filip Springer, autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Start dyskusji o godzinie 17:30.
O 16:00 rozpoczniemy pierwszy w historii Plac Quiz. Zbierz maksymalnie 6-osobową drużynę i sprawdź ile wiesz o Warszawie. Do wygrania vouchery do Baru Studio oraz gadżety Zarządu Dróg Miejskich dla drużyn które zajmą pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Zapisy od 15:30 u prowadzącego Quiz. Sprawdź regulamin Plac Quizu.
A gdy emocje już opadną, słońce już zajdzie, zapraszamy na film „The Engine Inside” w ramach festiwalu The Bike Days. To kanadyjski film dokumentalny w reżyserii Colin Jones, Darren McCullough i Darcy Wittenburg, opowiadający historie sześciu bohaterów, którzy odkrywają wyjątkową moc roweru. Film przybliża potencjał tego 200-letniego wynalazku, badając jego wpływ na szeroki zakres problemów globalnych, takich jak zdrowie fizyczne i psychiczne, nierówności społeczno-ekonomiczne i zmiana klimatu.
Przygotowaliśmy też coś dla młodszych uczestników, przy współpracy z Pałacem Młodzieży, więc zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku.
Dlatego wpadnij – nie może Cię zabraknąć.