"Grzegorz Rosiński w ilustracjach"
AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

„Grzegorz Rosiński w ilustracjach”

"Grzegorz Rosiński w ilustracjach"

„Grzegorz Rosiński w ilustracjach”

Wystawa Grzegorz Rosiński w ilustracjach prezentowana od 15 czerwca do 8 września 2024 w Warszawie Pałacu Kultury i Nauki jest wyjątkowym wydarzeniem, prezentującym w jednym miejscu największy zbiór oryginalnych prac Mistrza.

Wystawa pozwala zanurzyć się w świat twórczości jednego z największych artystów komiksu europejskiego. Grzegorz Rosiński to artysta kompletny, spełniony i wybitny. Ekspozycja, na której znajduje się ponad 400 artefaktów, w przekrojowy sposób opowiada o życiu Grzegorza Rosińskiego przez pryzmat jego twórczości oraz kształtujących ją wydarzeń.

Prezentowane są zarówno oryginalne plansze komiksowe, stworzone na przestrzeni jego bogatej, wieloletniej kariery rysownika, jak i uwielbiana przez kolekcjonerów twórczość malarska. Prace pochodzą z całego okresu twórczego życia artysty i wykonane są we wszystkich stylach, w jakich pracował. Nie braknie więc ilustracji książkowych, plansz z serii Kapitan Żbik, rysunków z komiksów historycznych oraz stworzonych już na emigracji graficznych opowieści Thorgal, Szninkiel, Yans, Western i Zemsta Hrabiego Skarbka. Większość z wymienionych tytułów to pozycje niezwykle ważne w kanonie europejskiego komiksu, dzięki czemu ich autor od dziesięcioleci cieszy się statusem międzynarodowej gwiazdy. 

Swoimi dokonaniami w dziedzinie komiksu Grzegorz Rosiński wniósł olbrzymi i nieoceniony wkład w kulturę polską i europejską, zmienił oblicze europejskiego komiksu. Na wystawie można docenić kunszt graficzny i malarski Rosińskiego, nacieszyć oczy precyzyjną kreską ilustracji oraz zachwycającą paletą barw obrazów.

Autorką scenariusza wystawy jest Maria Lengren, kuratorem – Piotr Rosiński. Wystawie towarzyszy katalog z tekstem Wojciecha Birka, wieloletniego tłumacza komiksów Grzegorza Rosińskiego. 

Wystawa przygotowana w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi. Warszawską prezentację organizuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

 

Grzegorz Rosiński w ilustracjach, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie | sala Marii Skłodowskiej, IV piętro | 15.06.2024 – 8.09.2024,

Wystawa czynna od poniedziałku do niedzieli od 10.00 do 18.00

 

Bilety na wystawę w cenie:

normalny 35 zł,
ulgowy 25 zł,
grupowy 25 zł.

Dzieci do lat 10 wchodzą za darmo.

Bilety można zakupić na miejscu i już niebawem na: https://bilety.muzeumkarykatury.pl/

 

 

 

 

Zobacz również

Nocna panorama Warszawy z Tarasu Widokowego Pałacu Kultury i Nauki do końca wakacji!
Nocna panorama Warszawy z Tarasu Widokowego Pałacu Kultury i Nauki do końca wakacji! Do końca wakacji wydłużamy godziny otwarcia Tarasu Widokowego...
69. Urodziny Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
69. Urodziny Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Już w poniedziałek 22 lipca zapraszamy na obchody 69. urodzin PKiN...
Nocny Taras Widokowy - Świętujemy 69. Urodziny PKiN
Nocny Taras Widokowy – Świętujemy 69. Urodziny PKiN 20 i 21 lipca 2024 r.  Taras Widokowy czynny do 23:30...